Jaką rolę w samochodzie pełni akumulator?
- Szczegóły
Żeby samochód mógł jeździć, musi posiadać źródło zasilania. To banalne, ale jakże prawdziwe. Dwa urządzenia, które gwarantują autu z silnikiem spalinowym pracę, to alternator i akumulator. Ten ostatni jest dość specyficzny, ponieważ zasila samochód nie podczas jazdy, a w pewnych szczególnych momentach, które nie są ściśle włączone w proces poruszania się.
Starty i postoje
Które z momentów korzystania z samochodu zakładają wykorzystanie akumulatora? Generalnie rzecz biorąc, chodzi tu albo o chwile postoju, albo o chwile, w których obrotowy wał korbowy nie doszedł jeszcze do takiej prędkości, by można było mówić o włączeniu prądnicy. Najoczywistszym przykładem takiego momentu jest naturalnie uruchamianie samochodu. Na samym starcie praca silnika musi być podtrzymana przez akumulator. Dopiero później rolę tę może przejąć alternator lub prądnica. Jeżeli zaś w momencie, kiedy silnik nie pracuje, włączamy w pojeździe światło, to również akumulator ma za zadanie dostarczyć energię potrzebną do tego celu. Dlatego też niewskazane jest włączanie samochodowego światła na długi czas. Może to poskutkować rozładowaniem akumulatora, a w konsekwencji niemożliwością uruchomienia auta.
Jak widać, akumulator pełni kluczową rolę przy bardzo ważnym etapie użytkowania samochodu, jakim jest start. Bez niego nie ma więc udanej jazdy. Dlatego tym bardziej warto dbać o jego stan. Okolicznością, która szczególnie grozi akumulatorowi, jest duży spadek temperatury. Zimą pojemność akumulatora maleje, a w skrajnych przypadkach mieszczący się w nim elektrolit zamarza. Dlatego nawet jeżeli zimą nie jeździmy samochodem, warto co jakiś czas włączać silnik, aby rozruszać akumulator.
Akumulator ma do siebie też to, że jest źródłem zasilania, które wymaga doładowywania. W trakcie przeprowadzania tego procesu korzysta się z narzędzia zwanego prostownikiem, które reguluje różne aspekty ładowania. Czas, który jest potrzebny na wykonanie tego działania, zajmuje od kilku do kilkunastu godzin.
Czytaj dalej: Przeglądy techniczne samochodów, a przepisy