Jak przeprowadza się komputerową diagnostykę?
- Szczegóły
Awarie i niedomagania różnych podzespołów samochodowych mogą okazać się bardzo uciążliwe, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwiać jazdę. W takich sytuacjach nieodzowna okaże się pomoc doświadczonego mechanika. Wybierając odpowiedni warsztat, warto zwrócić uwagę, czy specjalizuje się on również w diagnostyce komputerowej, ponieważ w przeciwnym razie znalezienie przyczyny usterki może być długotrwałe, a naprawa niewykonalna. Przekonajmy się, jakie znaczenie ma diagnostyka komputerowa i sprawdźmy, na czym będzie polegała.
Dlaczego diagnostyka komputerowa okazuje się niezbędna?
Nowoczesne samochody są wyposażone w wiele czujników i układów elektronicznych, które zbierają dane o pracy poszczególnych podzespołów oraz nadzorują ich działanie. Najważniejszym z elementów okazuje się sterownik silnika, który łączy odczyty sond i monitoruje bieżące warunki pracy jednostki napędowej, dobierając podstawowe parametry jej działania. Zapisuje on również otrzymywane informacje, w tym kody pojawiających się błędów, a także wskazania towarzyszące ich wystąpieniu. Ustalenie przyczyn nieprawidłowości będzie więc o wiele prostsze, jeżeli diagnosta uzyska dostęp do zapisów.
Jak odczytuje się zapisy komputera?
Wskazania wszystkich czujników oraz ustalane przez sterownik tryby pracy są zapisywane w pamięci urządzenia. Dostęp do nich można uzyskać, podłączając specjalistyczny komputer do złącza diagnostycznego znajdującego się w pojeździe. W zależności od swego oprogramowania może on pozawalać nie tylko na odczytanie kodów błędów, ale także na zmianę ustawień czy zaawansowany tuning silnika. Takie rozwiązanie znacznie skraca czas wykrycia usterki, a w nowoczesnych jednostkach napędowych okazuje się niezbędne m.in. z uwagi na konieczność „dokodowania” niektórych nowych części.
Przeczytaj: Jak często wymieniać olej silnikowy w samochodzie?